Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim 20 zł AG

Specyficzne kody

Narodowy Bank Polski wyemitował w 2015 roku monetę srebrną o nominale 20 zł z serii "Zabytki Kultury w Polsce" zatytułowana Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim.

Moneta 20 zł AG - Zabytki Kultury w Polsce - Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim.

Narodowy Bank Polski wyemitował w 2015 roku monetę srebrną o nominale 20 zł z serii "Zabytki Kultury w Polsce" zatytułowana Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim. Moneta zawiera sobie elementy złocone.

Ostrów Lednicki to wyspa na jeziorze Lednica, która wiąże się z historycznymi początkami państwa polskiego. W 1994 roku Muzeum Pierwszych Piastów na Legnicy, została wpisana na listę pomników historii.                       

Awers: Na awersie monety umieszczono plan kaplicy i jej rekonstrukcję. Na tej stronie monety znajdziemy również wizerunek orla ustalonego dla godła RP, nominał 20 zł, rok emisji 2015 oraz napis Rzeczpospolita Polska.

Rewers: Na rewersie przedstawiono relikty oraz srebrno-złota staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Wokół monety umieszczono napis Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim.

stop
Ag 925/1000
średnica
38,61 mm
stempel
lustrzany (selektywne złocenia)
masa
28,28 g
nakład
do 30 000 szt.
data emisji
02.06.2015