Konik polski 2 zł GN 2014

Specyficzne kody

W październiku 2014 roku NBP wyemitował monetę okolicznościową o nominale 2 zł , która została poświęcona Konik Polski zwany Tarpan

Moneta 2 zł GN- Zwierzęta Świata - Konik polski

Narodowy Bank Polski od 1993 roku wprowadził serie monet zatytułowana "Zwierzęta Świata". W lutym 2014 roku NBP wyemitował monetę Okolicznościową o nominale 2 zł, która została poświęcona Konik Polski zwany Tarpan ( Equus caballus gmelini) . Konik polski jest najbliżej spokrewniony z dziko żyjącym tarpanem, dlatego potocznie używamy określenia tarpan mówiąc o koniku polskim. Z inicjatywy Tadeusza Vetulani założono "Rezerwat Konika Polskiego Typu Tarpana Leśnego".

Awers W centrum awersu monety przedstawiono wizerunek orła w koronie ustalonego dla godła RP. Nad ptakiem umieszczono napis Rzeczpospolita Polska. z lewej i prawej strony na wysokości szpon orła umieszczono wizerunek flagi państwowej. Pod szponami umieszczono rok emisji 2014 oraz nominał monety 2 zł, zapisany w formie "zł 2 zł".

Rewers: Rewers przedstawia Konia w biegu, wokół umieszczono napis Equus caballus gmelini Konik Polski Tarpan.     

Bok: Na boku odnajdziemy Napis NBP, który jest ośmiokrotnie powtórzony, a co drugi jest odwrócony. Każdy napis oddzielony między sobą gwiazdkami. 

              

                          

stop
CuAl5Zn5Sn1
średnica
27,00 mm
stempel
zwykły
masa
8,15 g
nakład
do 800 000szt.
brzeg
gładki
data emisji
24.02.2014