Kołobrzeg - 2zł - historyczne miasta w Polsce
  • Kołobrzeg - 2zł - historyczne miasta w Polsce

Kołobrzeg - 2 zł GN 2005

Specyficzne kody

W latach 2005-2008 NBP wyemitował kolekcję monet upamiętniających „Historyczne Miasta w Polsce”, miasta o ważnym znaczeniu w historii naszego narodu. 5

Moneta 2 zł GN - Historyczne miasta w Polsce - Kołobrzeg - 2005

Kołobrzeg to miasto, w którym splatają się dwie tradycje: niemiecka i polska. Pierwotnie gród kołobrzeski mieścił się  w obecnej dzielnicy Budzistowo, znacznie dalej od morza niż dzisiejsza starówka.

Awers: W centralnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 2 Zł. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2005. Poniżej orła stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz z bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą w prześwicie. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Rewers: Stylizowany wizerunek Katedry Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie od strony wschodniej. Z prawej i z lewej strony stylizowane wizerunki fragmentów bordiury z Drzwi Gnieźnieńskich z Katedry Wniebowzięcia NMP. U dołu napis: GNIEZNO. Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

Bok: Na boku odnajdziemy Napis NBP, który jest ośmiokrotnie powtórzony, a co drugi jest odwrócony. Każdy napis oddzielony między sobą gwiazdkami. 

stop
CuAl5Zn5Sn1
średnica
27mm
stempel
zwykły
masa
8,15 g
nakład
1 100 000 szt.
data emisji
19-10-2005