Ułan II Rzeczpospolitej 2 zł GN 2011

Specyficzne kody

Narodowy Bank Polski w 2006 roku rozpoczął emisję monet z serii Historia Jazdy Polskiej.  Jedna z monet która została wyemitowana w 2011 roku jest Ułan II Rzeczpospolitej.

Moneta 2 zł GN - Historia Jazdy Polskiej - Ułan II Rzeczpospolitej - 2011

Kawaleria w siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej była jedna z trzech głównych rodzajów wojska obok piechoty i artylerii. Formalnie jazda dzieliła się na pułk ułanów, pułk szwoleżerów oraz pułk strzelców konnych. Polscy Ułani potrafili sprawnie i szybko się przemieszczać podczas starć z wrogiem. 

Awers:  Na awersie monety przedstawiono wizerunek orła ustalony dla  godła RP. Nad ptakiem z rozpostartymi skrzydłami i w koronie na głowie umieszczono napis Rzeczpospolita polska. Rok emisji został umieszczono na wysokości szpon ptaka, które dzielą go na dwie połowy 20 11. Pod Orłem odnajdziemy nominał monety zapisany "zł 2 zł".

Rewers: Na rewersie monety przedstawiono Ułana II Rzeczpospolitej na koniu. W jednej ręce trzyma lance, w drugiej proporzec. Nad umieszczono napis Ułan II Rzeczpospolitej. 

Bok: Na boku odnajdziemy Napis NBP, który jest ośmiokrotnie powtórzony, a co drugi jest odwrócony. Każdy napis oddzielony między sobą gwiazdkami.                                        

stop
CuAl5Zn5Sn1
średnica
27,00 mm
stempel
zwykły
masa
8,15 g
nakład
1 000 000 szt
data emisji
15.07.2011