Mława - 2 zł GN 2011

Specyficzne kody

W 2009 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję monet 2 zł z serii „Miasta w Polsce”, której celem jest upamiętnienie najpiękniejszych miast naszego kraju.

Moneta 2 zł GN - Miasta w Polsce - Mława- 2011

Mława to miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim w powiecie mławskim. Jest to najstarsze miasto Mazowsza, które powstało na skrzyżowaniu się szlaków handlowych. Na stałe w historii miasta zapisała się bitwa pod Mławą 1-4 września 1939. Mimo ogromnych zniszczeń, strat podczas wojny miasto szybko się odbudowało. W mieście dość dobrze rozwinięta jest infrastruktura Komunalne i mieszkaniowa. Najlepiej rozwija sie przemysł elektryczny, spożywczy i budowlany. Mława posiada silne korzenie i tradycje rzemieślnicze. 

Awers::Na awersie monety przedstawiono wizerunek orła ustalony dla  godła RP. Nad ptakiem z rozpostartymi skrzydłami i w koronie na głowie umieszczono napis Rzeczpospolita polska. Rok emisji został umieszczono na wysokości szpon ptaka, które dzielą go na dwie połowy 20 11. Pod orłem odnajdziemy nominał monety zapisany "zł 2 zł"

Rewers: Na rewersie monety o nominale 2 zł przedstawiono Ratusz Miejski w Mławie. Nad Ratuszem napis Mława

Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

stop
CuAl5Zn5Sn1
średnica
27,00 mm
stempel
zwykły
masa
8,15 g
nakład
800 000 szt
data emisji
24.08.2011