Słupsk - 2 zł GN 2007

Specyficzne kody

W latach 2005-2008 NBP wyemitował kolekcję monet uwieczniających miasta o istotnym znaczeniu w dziejach naszego kraju.

Moneta 2 zł GN - Historyczne miasta w Polsce - Słupsk - 2007

Słupsk to miasto na Pomorzu Środkowym położone po obu stronach rzeki Słupi. Jego lokowanie nastąpiło w 1265 r. przez księcia Świętopełka Wielkiego. W 1310 zostało ono relokowane przez margrabiów magdeburskich. W 1337 r. miasto stało się właścicielem Ustki. Słupsk jako członek Hanzy miał własną flotę handlową i prawo bicia monety. Dynamiczny rozwój miasta miał miejsce w XIX wieku. Ówcześni mieszkańcy miasta wierzyli, że rozkwit ma związek ze znalezionym bursztynowym amuletem pochodzącym sprzed 3000 lat, nazywanym Słupskim Niedźwiadkiem Szczęścia. Z tego okresu w mieście zachowały się również secesyjne kamienice, ratusz oraz tzw. Krąg Zieleni. Warto wspomnieć, że Krąg Zieleni to pierwszy w Europie ciąg ogrodów i parków otaczający miasto wzdłuż dawnych murów obronnych. Chlubę miasta oprócz kompleksu zamkowego, stanowi ratusz. Muzeum Pomorza Środkowego w Zamku Książąt Pomorskich, może pochwalić się największą na świecie kolekcją dzieł Witkacego. Co ciekawe, to właśnie w Słupsku znajduje się najstarsza w Europie czynna winda.

Awers: W centralnej części wizerunek orła z godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis 2 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2007. Poniżej orła stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz z bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą w prześwicie. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Rewers: Wizerunek Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Z lewej i z prawej strony stylizowane wizerunki zieleni. U góry z prawej strony półkolem napis: SŁUPSK.

Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami. 

stop
CuAl5Zn5Sn1
średnica
27,00 mm
stempel
zwykły
masa
8,15 g
nakład
1 100 000
data emisji
04-07-2007