Moneta 5 zł - Odkryj Polskę - Kościół Mariacki - 2020 r.

Specyficzne kody

NBP wprowadził do obiegu kolejną monetę okolicznościową o nominale 5 zł, która przedstawia Katedrę Mariacką. Moneta należy do serii Odkryj Polskę 

Moneta 5 zł - Odkryj Polskę - Kościół Mariacki

Kolejna 5 zł moneta okolicznościowa z serii Odkryj Polskę została poświęcona Kościołowi Mariackiemu. Kościół Mariacki to zabytkowy kościół rzymskokatolicki, który znajduje się w Krakowie. Od 1962 roku posiada tytuł bazyliki mniejszej. Kościół ten ma dwie rożne wieże, zgodnie z legenda do budowy zatrudniono dwóch braci. Zazdrość młodszego brata doprowadziła do zabójstwa starszego. Niedokończona wieża starszego z braci kazano przykryć kopułą, a młodszy dokończył budowę zgodnie z planem. Jednak sumienie nie pozwalało mu żyć. W uroczystym dniu poświecenia świątyni, przyznał się do zabójstwa i skoczył z wieży. 

Awers: awers okolicznościowej monety 5 zł niczym nie odbiega on od awersu monet 5 zł, która znajduje się w obiegu. Na pierścieniu widnieje napis Rzeczpospolita Polska praz napis 5 złotych. Na rdzeniu umieszczono wizerunek orła ustalonego dla godła RP. Pod Orłem rok emisji 2020

Rewers: Na rewersie monety została umieszczona fasada Kościoła Mariackiego od strony południowo- wschodniej. Na pierścieniu monety umieszczono napis Kościół Mariacki oraz NBP. 

Brzeg: moletowany nieregularny: ośmiokrotnie powtórzony napis NBP, co drugi obrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

stop
Pierścień MN25, rdzeń Cual6Ni2
średnica
24,00 mm
stempel
zwykły
masa
6,54 g
nakład
do 1 200 000
data emisji
22.05.2020
Uwagi
Moneta w standardzie obiegowym